Turvaliste võrkude kasutamine

Kui lähete Internetti võrgus, mis pole teile tuttav või mida te ei usalda – näiteks kohvikus tasuta WiFi-võrku kasutades –, tuleb olla eriti hoolikas. Teenusepakkujad saavad jälgida kogu oma võrgus toimuvat liiklust, mis võib hõlmata ka teie isiklikku teavet.

Kui kasutate aga teenust, mis teie ühenduse veebiteenusega krüpteerib, on teie tegevust palju keerulisem jälgida. Vaikimisi krüpteerime Gmaili ühenduse teie arvuti ja Google'i vahel – nii ei saa teised teie Google'i tegevusi jälgida. Seda kaitset, mida nimetatakse ka seansiüleseks SSL-i krüpteerimiseks, kasutame vaikimisi ka siis, kui olete sisse logitud Google Drive'i ja paljudesse teistesse teenustesse.

Kontrollige veebis surfates veebisaidi ühenduse kohta antavaid signaale.

Esmalt vaadake brauseri aadressiribalt, kas URL paistab olevat tõeline. Peate ka kontrollima, kas veebiaadress algab kombinatsiooniga https:// – see näitab, et teie ühendus veebisaidiga on krüpteeritud ja seda on raskem jälgida ning mõjutada. Osa brausereid lisab aadressiribale kombinatsiooni https:// kõrvale ka tabalukuikooni, mis annab selgemalt märku, et ühendus on krüpteeritud ja teie ühendus on turvalisem.

Kui loote krüpteerimata ühenduse avaliku WiFi-võrgu kaudu, saavad kõik ümbruskonnas olevad inimesed jälgida teie arvuti ja WiFi-tööpunkti vahelist teabevahetust. Vältige avalikus võrgus oluliste toimingute, näiteks pangaülekannete või ostude tegemist.

Kui kasutate WiFi-ühendust kodus, veenduge, et kasutate ruuteri turvalisuse tagamiseks parooli. Selle asemel et kasutada ruuteri vaikeparooli, mis võib olla kurjategijatele teada, järgige oma Interneti-teenusepakkuja või ruuteri tootja juhiseid, et määrata ruuterile enda parool. Kui kurjategijad teie ruuterile juurde pääsevad, saavad nad selle seadeid muuta ja jälgida teie võrgutegevusi.

Viimase toiminguna peaksite ka oma koduse WiFi-võrgu turvaliseks muutma, et teised ei saaks seda kasutada täiendava turvakihina. Seega peate oma WiFi-võrgu kaitsmiseks määrama parooli – ja nagu ka teiste teie valitud paroolide puhul, valige kindlasti pikk ja kordumatu numbrite, tähtede ja sümbolite kooslus, et teised ei saaks teie parooli hõlpsalt ära arvata. Täiustatud turvalisuse tagamiseks valige võrgu konfigureerimisel seade WPA2.

Ohutustööriistad

Tutvuge viie kõige populaarsema Google’i võrguohutusfunktsiooniga, mis aitavad teie perekonnal võrgus turvalisuse tagada.

Google'i kontod

Google’i konto veelgi turvalisemaks muutmine

Saate lisada Google’i kontole täiendava turvakihi, võttes kasutusele kaheastmelise kinnitamise. Kui kaheastmeline kinnitamine on sisse lülitatud, saadab Google teie mobiiltelefonile pääsukoodi, kui keegi püüab võõrast arvutist teie kontole sisse logida. Kui keegi varastab või arvab ära teie parooli, ei saa potentsiaalne ründaja teie kontole ikkagi sisse logida, kuna tal pole teie telefoni. Nüüd saate end kaitsta sellega, mida teate (teie parool), ja sellega, mis teil on olemas (teie telefon).

Lisateave

Pääsete oma seadete juurde, kui klõpsate paremas nurgas oma nimel või pildil ja seejärel valikul Konto.

Klõpsake lehe ülaosas valikul Turvalisus. Klõpsake parooli väljal valiku „Kaheastmeline kinnitamine” kõrval valikul Seadistamine.

Seejärel näete üksikasjalikku etapiviisilist seadistusjuhendit.

Seejärel naasete kaheastmelise kinnitamise seadete juurde. Vaadake oma seaded üle ja lisage varutelefoninumbrid.

Oletegi lõpetanud! Järgmisel sisselogimisel saate SMS-i kinnituskoodiga.

Chrome

Veebi privaatne sirvimine

Saate veebi privaatseks sirvimiseks arvutis, tahvelarvutis või telefonis kasutada Chrome'i brauseri inkognito režiimi. Inkognito režiimis ei salvestata avatavaid lehti ega allalaaditavaid faile Chrome’i sirvimise ega allalaadimiste ajaloos.

Lisateave

Klõpsake brauseri tööriistaribal Chrome'i menüül → valikul Uus inkognito aken.

Avaneb uus aken, mille nurgas on inkognitoikoon. Väljumiseks lihtsalt sulgege aken.

Google'i kontod

Teie Google’i konto, teie valikud

Konto seadete lehel näete oma Google'i kontoga seostatud teenuseid ja teavet ning saate muuta oma turva- ja privaatsusseadeid.

Lisateave

Pääsete oma seadete juurde, kui klõpsate paremas nurgas oma nimel või pildil ja seejärel valikul Konto.

Google'i kontod

Hoiatuse saamine teie nime veebis kuvamisel

Funktsioon Mina veebis aitab teil näha ja hallata seda, mida inimesed näevad, kui nad teid Google'ist otsivad. See aitab teil seadistada Google'i hoiatusi, et saaksite jälgida, kui võrgus avaldatakse teie kohta teavet, ja pakub automaatselt välja mõned otsinguterminid, millel võiksite silma peal hoida.

Lisateave

Logige sisse oma Google'i kontole ja liikuge jaotisesse „Mina veebis”.

Klõpsake valikul Minu veebihoiatuste haldamine ja klõpsake seejärel hoiatuse loomiseks punasel nupul.

Teie nimi kuvatakse tekstiväljal. Täiendavate soovitatud hoiatuste nägemiseks klõpsake tekstiväljal.

Hoiatuse lisamiseks klõpsake valikul Lisa. Muudatuste tegemiseks klõpsake pliiatsiikoonil ja kustutamiseks prügikastiikoonil.

Valige rippmenüüst „Kui tihti?” hoiatuste sagedus.

Google'i kontod

Teie Google’i kontole salvestatud andmete haldamine

Google Dashboard näitab teile, mis on salvestatud teie Google'i kontole ja annab ülevaate mõnest teie hiljutisest kontotegevusest. Saate ühes keskses asukohas hõlpsalt oma andmeid ja tegevusi vaadata ning pääseda teenuste (nt Blogger, Kalender, Docs, Google+ ja muud) seadete juurde.

Lisateave

Avage Dashboard, et näha oma Google’i kontoga seotud andmete kokkuvõtet ja hallata oma isiklikke seadeid.

Siin saate näha ja hallata oma Google’i kontole salvestatud andmeid.

Vaadake veel ohutustööriistu