Pere turvalisuse põhitõed

Anname hõivatud lapsevanematele mõned lühikesed soovitused selle kohta, kuidas aidata oma perel turvaliselt võrgus aega veeta.

  1. Vestelge oma perega võrguohutusest. Kehtestage tehnoloogia osas oma perele selged reeglid ja ootused ning pange paika sobimatu kasutamise tagajärjed. Esmalt veenduge, et pereliikmed julgevad keeruliste otsuste langetamisel abi paluda. Nii tunnevad pereliikmed end üksi Internetti kasutades turvaliselt ja teavad, kelle poole küsimuste korral pöörduda – teie poole.
  2. Kasutage tehnoloogiat koos. See on hea viis võrguohutuse õpetamiseks ja loob võimalusi rääkida perega võrguohutuse teemadel.
  3. Arutlege võrguteenuste ja saitide üle. Rääkige oma perega sellest, millised saidid neile meeldivad ja mis on iga pereliikme jaoks sobiv.
  4. Kaitske paroole. Aidake pereliikmetel õppida, kuidas veebis turvalisi paroole määrata. Tuletage pereliikmetele meelde, et nad oma paroole kellelegi ei annaks, välja arvatud usaldusväärsetele täiskasvanuile, näiteks lapsevanematele. Veenduge, et pereliikmetel oleks tavaks logida avalikes arvutites (koolis, kohvikus või raamatukogus) alati oma kontodelt välja.
  5. Kasutage privaatsusseadeid ja jagamise juhtnuppe. Paljudel saitidel saab jagada mõtteid, fotosid, videoid, oleku-uuendusi ja muud. Paljud teenused pakuvad privaatsusseadeid ja juhtnuppe, mille abil saab enne postitamist otsustada, kes seda sisu näeb. Rääkige oma perega sellest, mida tohib avalikult jagada ja mida mitte. Õpetage neid teiste privaatsust austama: peret ja sõpru puudutavat isiklikku teavet teistega ei jagata ning avalikult jagatavas sisus inimeste nimesid ei lisata.
  6. Kontrollige vanusepiiranguid. Paljudel võrguteenustel, sh Google’il, on vanusepiirangud, mis määravad, kes nende teenuseid kasutada saavad. Näiteks Google’i konto omamisele on kehtestatud vanusepiirang ja teatud Google’i tooteid tohivad kasutada ainult 18-aastased ja vanemad isikud. Kontrollige alati veebisaidi kasutustingimusi, enne kui lubate lapsel sinna konto luua. Kui teil on peres reegleid selle kohta, milliseid saite ja teenuseid lapsed kasutada tohivad, siis selgitage neid reegleid.
  7. Õpetage oma perele vastutustundlikku suhtlemist. Põhireegel, mille võiks kehtestada: kui te ei ütleks seda kellelegi silmast silma, siis ärge saatke seda sõnumiga, meiliga, kiirsõnumiga ega postitage seda kommentaarina kellegi lehele. Rääkige sellest, kuidas see, mida Internetis öeldakse, võib teisi inimesi end tundma panna, ja koostage pere juhised sobiva suhtlemise kohta.
  8. Rääkige teiste täiskasvanutega. Vestelge sõprade, sugulaste, õpetajate, treenerite ja nõustajatega. Teised lapsevanemad ja lastega töötavad spetsialistid võivad aidata teil otsustada, mis teie pere puhul õige on, eriti kui tegemist on tehnoloogiavaldkonnaga, mis on teile tundmatu.
  9. Kaitske oma arvutit ja identiteeti. Kasutage viirusetõrjetarkvara ja värskendage seda regulaarselt, kui teil pole Chromebooki, mis ei vaja viirusetõrjetarkvara. Rääkige oma perega isiklike andmete tüüpidest (nt isikukood, telefoninumber või kodune aadress), mida ei tohi Internetti postitada. Õpetage oma perele, et nad ei võtaks vastu faile ega avaks meilimanuseid tundmatutelt inimestelt.
  10. Jätkake selgitustööd. Ohutuse tagamine ei ole ühekordne toiming – tehnoloogia areneb ja nii arenevad ka teie pere vajadused. Jätkake kindlasti käimasolevat dialoogi. Korrake pere põhireegleid, jälgige igaühe arengut ja võtke aega regulaarseteks vestlusteks.

Ohutustööriistad

Tutvuge viie kõige populaarsema Google’i võrguohutusfunktsiooniga, mis aitavad teie perekonnal võrgus turvalisuse tagada.

Google Play

Rakenduste filtreerimiseks sisu reitingu põhjal kasutage vanemliku järelevalve funktsiooni

Vanemliku järelevalve funktsiooni abil saate piirata sisu, mida on võimalik Google Playst alla laadida või osta. See aitab teil enda ja oma pere jaoks leida sobilikku sisu.

Lisateave

Avage oma seadmes Play poe rakendus.

Puudutage vasakus ülanurgas menüüikooni.

Puudutage valikut Seaded.

Puudutage valikut Vanemlik järelevalve.

Lülitage funktsioon Vanemlik järelevalve sisse.

Looge PIN-kood.

Puudutage valikut Rakendused ja mängud.

Valige vanusepiirang.

YouTube

Filtri seadistamine sobimatu sisu vältimiseks

Kui te ei soovi YouTube’i sirvides täiskasvanuile mõeldud või vanusepiiranguga sisu näha, kerige ükskõik millise YouTube’i lehe allossa ja lubage ohutusrežiim. Ohutusrežiim aitab otsingute, seotud videote, esitusloendite, saadete ja filmide seast välja filtreerida võimalikku taunitavat sisu.

Lisateave

Kerige ükskõik millisel YouTube’i lehel alla ja klõpsake jaotises „Ohutus” oleval rippmenüül.

Ohutusrežiimi lubamiseks või keelamiseks tehke valik Sees või Väljas.

Selle seade lukustamiseks logige sisse oma Google’i kontole.

Kui olete sisse loginud, on teil võimalus seade lukustada.

Chrome

Juhtige seda, mida teie pere veebis näeb

Kui soovite juhtida, milliseid saite teie pere saab Internetis külastada, võite kasutada Google Chrome'i funktsiooni Jälgitavad kasutajad. Funktsiooniga Jälgitavad kasutajad saate vaadata, milliseid lehti kasutaja külastas, ja blokeerida saidid, mida te kasutajale näidata ei soovi.

Lisateave

Chromebookis jälgitava kasutaja seadistamiseks käivitage peamine sisselogimisekraan ja klõpsake valikul Lisa kasutaja.

Tehke ekraani paremal küljel valik Loo jälgitav kasutaja.

Klõpsake valikul Loo jälgitav kasutaja.

Logige sisse jälgitava kasutaja haldamise kontole ja klõpsake valikul Järgmine.

Valige jälgitava kasutaja funktsiooni jaoks kasutajanimi, parool ja pilt. Klõpsake valikul Järgmine.

Android

Piirake juurdepääsu äsja kinnitatud rakendustele ja mängudele.

Kas soovite oma tahvelarvutit jagada ilma kogu oma kraami jagamata? Android-tahvelarvuti versiooniga 4.3 ja uuemate versioonidega saate luua piirangutega profiile, mis piiravad teiste kasutajate juurdepääsu teie tahvelarvuti funktsioonidele ja sisule.

Lisateave

Kui olete tahvelarvuti omanik, puudutage valikuid Seaded → Kasutajad → Lisa kasutaja või profiil.

Puudutage valikuid Piirangutega profiil → Uus profiil ja määrake profiilile nimi.

Funktsioonidele, seadetele ja rakendustele juurdepääsu haldamiseks kasutage lüliteid SEES/VÄLJAS ja seadeid.

Lukustuskuvale naasmiseks vajutage toitenuppu, seejärel puudutage uue profiili ikooni.

Kui kõik on seadistatud, siis on avakuva tühi. Puudutage ikooni Kõik rakendused, et uue profiiliga alustada.

Vaadake veel ohutustööriistu