Kuidas saame teid aidata arvuti ja seadme puhtana hoidmisel

Osa kurjategijaid võivad jahtida teie teavet, näiteks pangakonto andmeid ja meilipostkasti või muude veebiteenuste paroole, teised aga soovivad võtta üle teie seadme (arvuti, tahvelarvuti või telefoni) juhtimise.

Seejärel otsivad kurjategijad teie seadme abil teisi seadmeid, mida juhtida. Sageli kasutavad nad suurt hulka arvuteid, et veebisaite võrgust eemaldada või rikkuda nende turvasüsteeme.

Üks sagedasemaid viise, kuidas kurjategijad teie arvuti juhtimise üle võtavad, on pahatahtliku tarkvara ehk pahavara installimine. Saate oma arvuti pahavara eest kaitsmisele kaasa aidata, kuid ka Google näeb selle nimel palju vaeva. Teie andmete ja seadmete turvalisuse tagamise nimel töötavad pidevalt sajad turvaeksperdid.

Abi pahavara vältimisel

Just nagu Google otsib veebist saite, kust leiate oma küsimustele parimad vastused, otsib Google ka saite, mis tunduvad olevat kasutajate jaoks ohtlikud või sisaldavad pahavara. Iga päev tuvastame ja märgistame enam kui 10 000 sellist ebaturvalist saiti ning näitame hoiatusi kuni 14 miljoni Google'i otsingutulemuse ja 300 000 allalaadimise puhul, teavitades kasutajaid teatud veebisaitidel või linkidel olevast kahtlasest sisust.

Kasutame sama tehnoloogiat ka Gmailis saadetud sõnumite kontrollimisel tuvastamaks, kas see on ohtlik või sisaldab pahavara, ning hoiatame teid, kui üritate midagi alla laadida veebisaidilt, mis tundub olevat mobiilihelin või PDF-dokument, kuid sisaldab salaja koodi, mis võib teie arvutit kahjustada.

Isegi kui avate pahavara sisaldava lehe, on teie arvuti kaitstud, sest Google'i tehnikud on loonud Chrome'i brauserisse täiendavad kaitsesüsteemid, mis ei luba pahavaral end teie arvutisse installida ja minimeerivad pahavara mõju teie arvutile.

Abi tarkvara ajakohasuse tagamisel

Üks viis, kuidas kurjategijad vahel teie arvutile juurdepääsu saavad, on teie seadmes kasutatava tarkvara vanemate versioonide teadaolevate turvaprobleemide ärakasutamine. Nad teavad, et paljud inimesed ei värskenda oma arvutis olevat tarkvara ja programme alati uusimale versioonile, mis pakuvad parimaid turvasüsteeme. Ka Google teab seda ja seetõttu ehitasime Chrome'i brauseri nii, et see värskendab end automaatselt uusimale versioonile iga kord, kui brauseri käivitate. Seega ei pea te ajakohaste turvasüsteemide hankimiseks lisatööd tegema.

Chrome peab vahel töötama koos muu tarkvaraga ehk pistikprogrammidega, et näiteks pilte ja videoid korralikult näidata. Kurjategijad võivad teie arvuti juhtimise üle võtta ka nende pistikprogrammide abil. Kui Chrome tuvastab turvaprobleemiga aegunud pistikprogrammi, blokeeritakse pistikprogramm seniks, kuni olete hankinud kõige värskema ja turvalisema versiooni, ning teile kuvatakse teade selle kohta, et peate pistikprogrammi värskendama.

Abi mobiilseadme turvalisuse tagamisel

Google'i Androidi tarkvara kasutavate telefonide puhul kasutatakse kahjustuste ohu vähendamiseks sarnaseid kaitsesüsteeme.

Android nõuab ka seda, et iga Google Play poes olev rakendus annaks teada, millist teavet see soovib koguda või millele teie seadmes juurde pääseda, et saaksite otsustada, kas usaldate rakendust või mitte. Lisaks skannime Google Play teenust automaatselt, et blokeerida ja eemaldada ohtlikud rakendused. Teatud Android-telefonide puhul kontrollib meie Google'i rakenduste kontrollimisteenus potentsiaalselt ohtlikke rakendusi, olenemata sellest, kust te neid installite. Seega kui installite rakendusi tundmatutest allikatest, näiteks veebist või kolmanda osapoole rakenduste poest, annab see tasuta teenus teile täiendava turvakihi.