Paroolide turvalisuse tagamine

Parool on küberkurjategijate vastu kõige olulisem kaitse. Oluline on valida tugevad paroolid, mis on iga olulise konto puhul erinevad. Soovitame paroole regulaarselt ka värskendada. Tugevate paroolide loomiseks ja nende turvalisuse tagamiseks järgige neid nõuandeid.

Kasutage iga olulise konto (nt meil ja Interneti-pank) puhul ainulaadset parooli

Oma igale võrgukontole sama nime valimine on võrreldav sama võtme kasutamisega oma kodu, auto ja kontori lukustamiseks – kui kurjategija saab juurdepääsu ühele, on ka kõik teised kontod ohus. Seega ärge kasutage sama parooli võrgu-uudiskirja tellimuse, meilikonto ja pangakonto puhul. Mitme parooli kasutamine võib olla pisut ebamugav, kuid nii on teie veebikasutus ohutum.

Hoidke oma paroolid salajases kohas, mis ei ole nähtaval

Parooli üleskirjutamine pole tingimata halb mõte. Kui te seda aga teete, ärge jätke üleskirjutatud paroole nähtavasse kohta, näiteks arvutisse või kirjutuslauale.

Kasutage pikki parooli, mis koosnevad numbritest, tähtedest ja sümbolitest

Mida pikem teie parool on, seda raskem on seda ära arvata. Seega valige pikk parool, et teabe turvalisus tagada. Numbrite, sümbolite ja suur- ning väiketähtede kasutamine muudab nuhkijatele ja teistele teie parooli äraarvamise või lahtimurdmise keerulisemaks. Ärge kasutage parooli „123456” või „parool” ja vältige paroolides avaliku teabe, näiteks oma telefoninumbri kasutamist. See pole eriti originaalne ega ka ohutu!

Kasutage fraasi, mida ainult teie teate

Üks võimalus on kasutada fraasi, mida ainult teie teate. Seostage see kindla veebisaidiga, mis aitab parooli meeles pidada. E-posti konto puhul võite alustada fraasiga „Minu sõbrad Tom ja Jasmine saadavad mulle üks kord päevas naljaka meili” ja seejärel kasutada selle uuesti loomiseks numbreid ja tähti. Paroolil “MsT&Jsm1kpnm” on mitu variatsiooni. Seejärel korrake toimingut teistel saitidel.

Seadistage oma parooli taastamisvalikud ja hoidke neid ajakohastena

Kui oma parooli unustate või ei pääse kontole sisse, peate oma kontole kuidagi tagasi pääsema. Kui teil on vaja parool lähtestada, saadavad paljud teenused meili taastamise e-posti aadressile. Seega veenduge, et teie taastamise e-posti aadress on ajakohane ja te pääsete sellele kontole endiselt juurde.

Vahel saate oma profiilile lisada ka telefoninumbri, et saada parooli lähtestamise kood tekstsõnumiga. Kui teie kontoga on seostatud telefoninumber, on see üks lihtsamaid ja usaldusväärsemaid viise, kuidas oma konto turvalisus tagada.

Näiteks võivad teenusepakkujad küsida telefoninumbrit nendelt, kes üritavad teie kontole sisse murda, ning saata teile numbrile kinnituskoodi, et pääseksite oma kontole juurdepääsu kaotamisel uuesti juurde. Kui annate Google'ile taastamise telefoninumbri, ei registreerita teid turundusloenditesse ega jagata teie numbrit kaugturustajatele.

Teie mobiiltelefon on turvalisem isikutuvastusmeetod kui taastamise e-posti aadress või turvaküsimus, kuna erinevalt viimasest kahest on teil mobiiltelefonile füüsiline juurdepääs.

Kui te aga ei saa või ei soovi oma kontole telefoninumbrit lisada, paluvad paljud veebisaidid teil valida küsimuse, et teie isiku saaks parooli unustamise korral tuvastada. Kui kasutatav teenus lubab teil ise küsimuse luua, üritage välja mõelda küsimus, mille vastust teate ainult teie, ja vaadake, et vastus pole midagi sellist, mida olete avalikult postitanud või sotsiaalses meedias jaganud.

Üritage leida ainulaadne, kuid meeldejääv vastus (saate seda teha ülaloleva nõuande abil), nii et kui keegi vastuse ära arvab, ei oska ta seda õigesti sisestada. On väga oluline, et te selle vastuse meelde jätaksite – kui selle unustate, ei pruugi te enam kunagi oma kontole juurde pääseda.

Ohutustööriistad

Tutvuge viie kõige populaarsema Google’i võrguohutusfunktsiooniga, mis aitavad teie perekonnal võrgus turvalisuse tagada.

Google'i kontod

Google’i konto veelgi turvalisemaks muutmine

Saate lisada Google’i kontole täiendava turvakihi, võttes kasutusele kaheastmelise kinnitamise. Kui kaheastmeline kinnitamine on sisse lülitatud, saadab Google teie mobiiltelefonile pääsukoodi, kui keegi püüab võõrast arvutist teie kontole sisse logida. Kui keegi varastab või arvab ära teie parooli, ei saa potentsiaalne ründaja teie kontole ikkagi sisse logida, kuna tal pole teie telefoni. Nüüd saate end kaitsta sellega, mida teate (teie parool), ja sellega, mis teil on olemas (teie telefon).

Lisateave

Pääsete oma seadete juurde, kui klõpsate paremas nurgas oma nimel või pildil ja seejärel valikul Konto.

Klõpsake lehe ülaosas valikul Turvalisus. Klõpsake parooli väljal valiku „Kaheastmeline kinnitamine” kõrval valikul Seadistamine.

Seejärel näete üksikasjalikku etapiviisilist seadistusjuhendit.

Seejärel naasete kaheastmelise kinnitamise seadete juurde. Vaadake oma seaded üle ja lisage varutelefoninumbrid.

Oletegi lõpetanud! Järgmisel sisselogimisel saate SMS-i kinnituskoodiga.

Chrome

Veebi privaatne sirvimine

Saate veebi privaatseks sirvimiseks arvutis, tahvelarvutis või telefonis kasutada Chrome'i brauseri inkognito režiimi. Inkognito režiimis ei salvestata avatavaid lehti ega allalaaditavaid faile Chrome’i sirvimise ega allalaadimiste ajaloos.

Lisateave

Klõpsake brauseri tööriistaribal Chrome'i menüül → valikul Uus inkognito aken.

Avaneb uus aken, mille nurgas on inkognitoikoon. Väljumiseks lihtsalt sulgege aken.

Google'i kontod

Teie Google’i konto, teie valikud

Konto seadete lehel näete oma Google'i kontoga seostatud teenuseid ja teavet ning saate muuta oma turva- ja privaatsusseadeid.

Lisateave

Pääsete oma seadete juurde, kui klõpsate paremas nurgas oma nimel või pildil ja seejärel valikul Konto.

Google'i kontod

Hoiatuse saamine teie nime veebis kuvamisel

Funktsioon Mina veebis aitab teil näha ja hallata seda, mida inimesed näevad, kui nad teid Google'ist otsivad. See aitab teil seadistada Google'i hoiatusi, et saaksite jälgida, kui võrgus avaldatakse teie kohta teavet, ja pakub automaatselt välja mõned otsinguterminid, millel võiksite silma peal hoida.

Lisateave

Logige sisse oma Google'i kontole ja liikuge jaotisesse „Mina veebis”.

Klõpsake valikul Minu veebihoiatuste haldamine ja klõpsake seejärel hoiatuse loomiseks punasel nupul.

Teie nimi kuvatakse tekstiväljal. Täiendavate soovitatud hoiatuste nägemiseks klõpsake tekstiväljal.

Hoiatuse lisamiseks klõpsake valikul Lisa. Muudatuste tegemiseks klõpsake pliiatsiikoonil ja kustutamiseks prügikastiikoonil.

Valige rippmenüüst „Kui tihti?” hoiatuste sagedus.

Google'i kontod

Teie Google’i kontole salvestatud andmete haldamine

Google Dashboard näitab teile, mis on salvestatud teie Google'i kontole ja annab ülevaate mõnest teie hiljutisest kontotegevusest. Saate ühes keskses asukohas hõlpsalt oma andmeid ja tegevusi vaadata ning pääseda teenuste (nt Blogger, Kalender, Docs, Google+ ja muud) seadete juurde.

Lisateave

Avage Dashboard, et näha oma Google’i kontoga seotud andmete kokkuvõtet ja hallata oma isiklikke seadeid.

Siin saate näha ja hallata oma Google’i kontole salvestatud andmeid.

Vaadake veel ohutustööriistu